Highland Spring 2020 Graduates Virtual Commencement Available For Viewing

FREEPORT, ILLINOIS — Due to the COVID-19 pandemic, Highland Community College postponed their May commencement and later announced a virtual celebration of graduates.

Highland’s spring class of 2020 had more than 200 graduates. One hundred fifty of those graduates participated in the virtual ceremony. The College invited the graduates to campus in June for a professional photo in their cap and gown with their diploma. The photo was used in the virtual ceremony.

The ceremony includes a welcome by Chris Kuberski, President; faculty address by Karla Guiffre, Biology Instructor; and conferring of certificates and degrees by James Endress, Chair, Board of Trustees; and announcing of graduates Elizabeth Gerber, Vice President, Student Development and Support Services. To watch the ceremony produced by the Highland Mass Communication program, go to highland.edu/news.

The complete list of spring 2020 Highland Community College graduates includes (sorted by hometown):

Alpharetta, GA: Nicholas Fleming, Associate of General Studies

Apple River: Carolyn Karlow, Nursing-Associate of Applied Science

Baileyville: Megan Wellman, Associate of Science

Belvidere: Megan Wellman, Associate of Science

Byron: Allison Kultgen, Associate of Science; Jonathon Silvers, Associate of Arts

Carlinville: Bryce Rives, Basic Welding – Certificate; Industrial Training-Associate of Applied Science

Chana: Athena Page, Nursing-Associate of Applied Science

Dakota: Kyle Bordner, Associate of Arts; MarySue Kinney, Associate of Arts

Davis: Joel Boomer, Associate of General Studies; Blake Bury, Associate of Arts; Addison Ferguson, Associate of Arts; Adam Green, Associate of Arts; Peyton Heilemeier, Associate of Arts; Alec Heinz, Associate of Science; Jordan Ketchum, Associate of Arts; Allison Kriens, Associate of Arts; Ashton Lizer, Nursing- Associate of Applied Science; Mackenzie Riggle, Cosmetology-Certificate; Leah Schmid, Pre-Veterinary Medicine-Associate of Science; Brooke Sutherland, Biology-Associate of Science; Nichole Tobler, Nursing- Associate of Applied Science; Scarlet Wilkins, Associate of Arts

Davis Junction: William Keast, Associate of Science

Dixon: Benny Roach, Automotive Service – Level I; Krystal Theisinger, Nursing- Associate of Applied Science

Durand: Abigail Erickson, Associate of Arts; Olivia Kuhl, Associate of Arts; Jade Murawski, Associate of Science

East Dubuque: Abigail Husemann, Associate of Arts

Elizabeth: Connor Brown, Basic Welding – Certificate; Treycell Thomas, Basic Welding – Certificate; Mollie Thoren, Nursing- Associate of Applied Science

Forreston: Hannah Stevens, Associate of Arts

Franklin Grove: Frank Bonnell, Equine Massage Therapist-Certificate, Stable Manager – Certificate, General Equine Science – Certificate

Freeport: Lazar Aleksic, Associate of Science; Ammber Ammons, Nursing- Associate of Applied Science; Jeffrey Apodaca, Associate of Arts; Alexis Aponte, Accounting- Associate of Applied Science, Accounting-Certificate, Account Clerk-Certificate, Quickbooks Professional – Certificate, Professional Tax Preparer-Certificate; Ana Awender, Nursing- Associate of Applied Science; Katya Awender, Nursing- Associate of Applied Science; Jacqueline Bennett, Nursing- Associate of Applied Science; Casandra Besse, Associate of Science; Audrey Bisplinghoff, Associate of Arts; Aurora Bollon, Nursing- Associate of Applied Science; Joseph Bradshaw, Automotive Service – Level I, Automotive Service – Level II, CNC Machinist – Certificate; Cameron Burrell, Associate of General Studies; Nichole Buss, Nursing- Associate of Applied Science; Bryce Carlson, Associate of Arts; Claire Cifonie, Associate of Arts; Kathryn Cifonie, Nursing- Associate of Applied Science; Madison Coon; Associate of Science; Josie Cotherman, Nursing- Associate of Applied Science; Miranda Cox, Nursing- Associate of Applied Science; Deanna Deal, Associate of Arts; Holly DeWall, Cosmetology-Certificate; Benjamin Downing, Automotive Service – Level I; Heather Ellis, Associate of General Studies, Associate of Arts; Jenny Gerber, Nursing- Associate of Applied Science; Caroline Giuffre, Associate of Science; Lindsey Huenefeld, Nursing- Associate of Applied Science Associate of Applied Science; Ronald Ingersoll, CAD-Mechanical-Certificate, Machine Processes-Certificate, CNC Machinist – Certificate; Javier Jazo, Associate of Arts; Kirstin Kiper, Associate of General Studies; Tru Kirk, Cosmetology-Certificate; Lauren Koehn, Associate of Arts; Cathy Kohlbauer, Criminal Justice Certificate, Criminal Justice Associate of Applied Science; Allison Kundert, Criminal Justice Certificate; Rebecca Kundert, Nursing- Associate of Applied Science; Kierra Leverington, Associate of Science; Brendon Mayor, Automotive Service – Level I; Annie McClain, Cosmetology-Certificate; Briana McNett, Nursing- Associate of Applied Science; Wayne Miller, Associate of General Studies; Curtis Mitchell, Associate of Arts; Shyanna Monigold, Cosmetology-Certificate; Giselle Morales, Associate of Science; Brittney Mordini, Nursing- Associate of Applied Science; Lauren O’Connor, Associate of Arts; Kyleigh Penticoff, Associate of Science; Jenna Picha, Associate of Science; Dawn Quante, Associate of Arts; John Reimers, Automotive Service – Level I; Ethan Richter, Associate of Arts; Sydney Rogers, Associate of Arts; Sedona Smith, Associate of Arts; Michael Spangler, Nursing- Associate of Applied Science; Vuk Stevanic. Associate of General Studies; Dajonna Taylor, Nursing- Associate of Applied Science; Claire Thruman, Associate of Arts; Michael Thruman, CAD-Mechanical-Certificate, Machine Processes-Certificate, Basic Welding – Certificate, CNC Machinist – Certificate; Christopher Vanderheiden, Associate of Science; Ashton Wand, Associate of General Studies; Margaret Watson, Associate of Arts; Ronald Webb, Nursing- Associate of Applied Science; Samuel Wilks, Associate of Arts; Thomas Wittbecker, Associate of General Studies; Autumn Yoder, Nursing-AAS; Elisha Yount, Nursing- Associate of Applied Science

Fulton: Leland Houzenga, Agricultural Production-Certificate, Agricultural Management- Associate of Applied Science

Galena: Eva Folks, Associate of Arts

German Valley: Hailey Ingram, Associate of Arts; Tassie Krigbaum, Associate of Science

Hanover: Bradley Bell, Associate of Arts

Janesville, WI: Adam Anhold, Associate of General Studies

Lake of the Hills: Jadrian Flores, Associate of General Studies

Lanark: Nicholas Kane, Associate of Science; Robert Markley, Associate of Science; Jared Wilczynski, Associate of Science

Leaf River: Nina Barker, Nursing- Associate of Applied Science; Olivia Dillavou, Associate of Science; Joshua Flick, Associate of Arts

Lena: Ryan Brumfield, Associate of Arts; Alexondria Edler, Associate of Arts; Taylor Hillman, Associate of Arts; Reid Huneke, Agricultural Production-Certificate; Alicia Kepner, Associate of General Studies; Asa Lake, Associate of Science; Owen Peight, Associate of Arts; Christina Schubert, Associate of Science; Isaac Spencer, Associate of Arts; Abbygale Strominger, Associate of Science

Maple Park: Elizabeth Barton, Agricultural Production-Certificate, Agricultural Management- Associate of Applied Science

Miami, FL: Jason Valdez, Associate of Arts

Milledgeville: Shelby Judd, Agricultural Production-Certificate

Milwaukee, WI: Victor Nwagbaraocha, Associate of General Studies

Monroe, WI: Trace Ermey, Associate of Arts; Nathan Middagh, Nursing- Associate of Applied Science; Daniel Pollock, Agriculture-Associate of Science

Monroe Center: Matthew Alexander, Agricultural Production-Certificate, Agricultural Management- Associate of Applied Science

Mt. Morris: Karen Jacinto, Nursing- Associate of Applied Science

Mount Carroll: Hayley Ballard, Associate of Science; Kennedy Rice, Associate of Arts

Nora: Carter Kubat, Associate of Arts

Orangeville: Anna Bowser, Agriculture-Associate of Science; Hannah Holland, Associate of Arts; Stephanie Kruse, Associate of General Studies

Oregon: Hope Croegaert, Associate of Science; Madalin Russell, Associate of Arts

Pearl City: Tori Clark, Nursing- Associate of Applied Science; Gwen Heimerdinger; Associate of Science; Amelia Huizenga, Associate of Arts; Kevin McDonald, Associate of General Studies, Associate of Science, CAD-Mechanical-Certificate, Machine Processes-Certificate, Industrial Manufacturing- Associate of Applied Science, CNC Machinist – Certificate; Dylan Piefer, Associate of Arts; Kalli Visel, Cosmetology-Certificate; William Werkheiser, Associate of Science

Pecatonica: Tierra Boss, Associate of Science; Caitlin Klaus, Associate of Arts; Crystal Mason, Nursing- Associate of Applied Science

Polo: Nursing- Associate of Applied Science

Poplar Grove: Meghan Miller, Quickbooks Professional – Certificate

Ridott: Ryan Binger, Associate of Science; Ashly Bliss, Associate of General Studies; Baylee Manus, Associate of Arts; Cynthia Mielke, Associate of General Studies

Rock City: Joshua Clark, Associate of Science; Ilona Huizar, Information Systems- Associate of Applied Science, Info Word Processing-Certificate, Clerk Typist-Certificate, Clerical Business-Certificate; Kennedy Schroeder, Associate of Arts; Oksana Zavolokoff, Associate of Arts

Rockford: Krystle Cole, Nursing- Associate of Applied Science; Catalina Galvan, Nursing- Associate of Applied Science; Colleen Gulley, Nursing- Associate of Applied Science; Jillian Kinney, Nursing- Associate of Applied Science; Lillea Miramontes, Nursing- Associate of Applied Science; Nyssa Russ, Nursing- Associate of Applied Science

Savanna: Katie Hoffman, Associate of Science; Allison Law, Associate of Science; Cheyanne Martelle, Associate in Engineering Science; Jackson Medley, Associate of Arts

Shannon: Emily Denekas, Associate of Arts; Cassidy Loberg, Associate of Arts; Madalyn Lukowski, Associate of Arts; Miles Manthey, Associate of General Studies, Associate of Arts, CAD-Mechanical-Certificate; Nathan Randecker, Associate of Science; Evan Sneek, Mathematics-Associate of Science; Benjamin Woessner, Associate of Science

Spring Hill, FL: John Oliveira, Associate of General Studies

Sterling: Stephanie McLean, Nursing- Associate of Applied Science

Stillman Valley: Tiffany Wolf, Nursing- Associate of Applied Science

Stockton: Montana Bartell, Nursing- Associate of Applied Science; Ramsey Schulz, Associate of Arts; Emma Vanderheyden, Associate of Arts; April Woolcock, Associate of Science

Warren: Madison Tesmer, Associate of Arts

Winnebago: Ryan Huisenga, Agricultural Production-Certificate, Agricultural Management- Associate of Applied Science; Heidi Keilback, Associate of Arts; Taylor Schulz, Associate of Arts

Winslow: Michael Jones, Agricultural Production-Certificate, Agricultural Management- Associate of Applied Science

To learn more about Highland or register for the Fall 2020 semester, call 815-599-3414 or visit highland.edu.



Sponsors

Freeport News Network

Broadcast news, stories and entertainment for Stephenson County

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *